ZDRAVÁ TRÁVA – SÍLU DÁVÁ. Z NAŠÍ NABÍDKY SI URČITĚ VYBERETE. JEDNOU KAPSLÍ DENNĚ POKRYJETE CELODENNÍ PŘÍJEM VITAMÍNU K2.

VITAMÍN K2 + D3

VITAMÍN K2 + D3 S CBD

Do nedávné doby nebylo moc informací ani studií o vitamínu K a mělo se za to, že existuje pouze jedna varianta, ale opak je pravdou. Rozsáhlé studie ukázali, že i vitamín K má více variant, představuje totiž celou skupinu vitamínů rozpustných v tucích, a to K1, K2 a K3. Každý z nich pochází z jiných zdrojů a je naším organismem využíván rozdílným způsobem.

Je zásadní si uvědomit, jaký význam má vitamín K2 pro naše tělo. Jeho nedostatek může být faktorem při několika chronických onemocněních, jako je cukrovka, zánětlivá a kardiovaskulární onemocnění. Optimální hladiny v těle mohou být rozhodující pro prevenci osteoporózy a pravděpodobně léčba tohoto ochoření kostí již není možná bez suplementace K2, protože má velký význam pro metabolismus vápníku v těle. Ve skutečnosti přesouvá vápník na místa, kde ho potřebujeme - do zubů a kostí a na druhé straně odstraňuje vápník z tepen. Předchází vzniku kardiovaskulárních onemocnění a jeví se jako velmi slibný v léčbě některých civilizačních onemocnění. Zostřuje paměť a zlepšuje kognitivní funkce u jedinců s Alzheimerovou chorobou.

Různé dostupné formy vitamínu K - kterou si vybrat?

Vitamín K1 (fylochinon) - se nachází především v rostlinných potravinách, nejrozšířenějších v zelené listové zelenině, tedy je celkem snadné ho získat z dietních potravin. V našem organismu hraje klíčovou roli při srážení krve, prevenci nadměrného krvácení.

Vitamín K2 (menachinon) - jehož hlavní funkcí je chránit naše kosti a cévy, je živočišného původu, (mají ho například mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku z krav krmených trávou nebo vaječných žloutků). 

Při hledání doplňku byste měli vybírat jen ty s označením K2 MK7. To je totiž forma biologicky aktivní, s několikanásobně delším poločasem rozpadu a schopná přenést vápník tam, kde je ho potřeba. U doplňků stravy se můžeme setkat s formou MK-4 a MK-7. Rozdíl je v tom, že MK4 má kratší poločas v těle než MK7, takže nejúčinnější MK4 se v ideálním případě musí užívat v rozdělených dávkách 2-3krát denně, zatímco MK7 se může užívat jednou denně.

Vitamín K3 (menadion) je čistě syntetický a pro náš organismus může mít velmi negativní dopad. Proto bylo jeho používání v lidské výživě zakázáno. Zejména může narušovat funkci glutathionu (jednoho z nejsilnějších antioxidantů), což má za následek oxidační poškození buněčných membrán.

Vitamín K2 pro zdravé kosti a cévy

Vitamín K2 umožňuje, aby naše buňky stavěné kosti používaly vápník ke zvýšení hustoty kostí, což znamená silnější kosti, u kterých je menší pravděpodobnost zlomení. Díky vitamínu K2 dosáhne organismus toho, že tento minerál putuje do kostí a zubů, nikoliv do cév, kde se může ukládat a způsobovat problémy. V důsledku toho se ukázalo, že vyšší příjem vitamínu K2 souvisí se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Vitamín K2 úzce spolupracuje s vitamínem D3, aby udržel kontrolu nad hladinami vápníku v těle.

 

Vitamín K2 a jeho role v prevenci civilizačních onemocnění

Další nezastupitelnou rolí vitamínu K2 v našem těle je regulace buněčných funkcí. Dopomáhá k tomu, aby buňka fungovala tak, jak má. Zamezuje zbytečnému odumírání buněk. Zapojuje se do funkcí vedoucích k jejich správnému dělení a růstu.

Vitamín K2 - možný vliv na buněčný metabolismus a sportovní výkon

Výzkum provedený se skupinou trénovaných atletů a cyklistů, kterým byl po dobu 8 týdnů podáván doplněk s vitamínem K2, poukazuje na další význam této živiny. Podle výsledků této studie je schopný obnovovat funkci buněčných mitochondrií. Mohl by hrát klíčovou roli již při tvorbě energie a být tak významnou oporou zejména pro energeticky náročné svaly jako je sval kosterní a srdeční. Jeho působení by tak mohlo pomoci zvyšovat energetický potenciál a výkonnost. Jedná se o první studii tohoto druhu. Zároveň další epidemiologické studie provedené v posledním desetiletí u obyvatel střední Evropy již ukázaly, že dostatečný příjem vitaminu K2 má velký význam pro kardiovaskulární a kostní zdraví.

Jak poznám, že mám deficit K2 a jaký je ideální denní příjem?

Nedostatek vitamínu K2 může způsobit pomalejší regeneraci kostí a nedostatečné začlenění vápníku do kostí a zubů. Tyto tvrdé tkáně pak nejsou dostatečně pevné a odolné, snadno se lámou a zvyšuje se riziko osteoporotické zlomeniny. Dalším rizikem je naopak ukládání vápníku do měkkých tkání a s tím spojené problémy, srdeční nemoci. Všechny tyto projevy můžeme zaznamenat až s přicházejícími problémy v pokročilém stádiu.

Dobrá zpráva je, že neexistuje žádná známá toxicita spojená s vysokými dávkami při podávání, a to jak vitamínu K1 tak K2. Konkrétně pro vitamín K2 byla stanovena minimální denní dávka 90 – 120mcg, která by měla zajistit správnou funkci zmíněných procesů v našem metabolismu.

Mnohem jednodušší je zaměřit se na jídelníček na to, zda přijímám v dostatečné míře přirozené zdroje obsahující vitamín K2. V případě, že nejsem schopný pokrýt příjem stravou, pak je určitě vhodné zařadit kvalitní doplněk stravy od společnosti ZDRAVÁ TRÁVA – SÍLU DÁVÁ. Z naší nabídky si určitě vyberete. JEDNOU KAPSLÍ DENNĚ POKRYJETE CELODENNÍ PŘÍJEM VITAMÍNU K2.